Нині навчаюся у двох університетах. Отримую вищу міжнародну освіту в Tomorrow University на спеціальності Responsible Entrepreneurship та проходжу курс англійської в Oxford Business College.
Британська викладачка нам декілька разів говорили про те, що якщо хтось говорить “How are you?” – це означає просто “Привіт”. Ніхто не очікує відповіді й особливо не ок розказувати про свої проблеми комусь, окрім психолога, психотерапевта чи коуча.
В нашій культурі ситуація зовсім протилежна. В нас немає культури звертатися до спеціаліста з допомагаючих професій, зате в нас є звичка, коли погано, виговорюватися мамі, сестрі, подрузі, колезі.
Так, треба бути емпатичним і підтримати близьку людину словом, та коли ми протягом 15-30-60 хвилин “зливаємо” те, що накипіло у вуха близькій людині, хіба це екологічно?
Хабі це екологічно тоді, коли людина не знає, що тоді робити з усіма тими емоціями, які якій скинули, навіть не запитавши в кінці розмови, як вона себе почуває…
Так, виговоритися важливо.
Важливо проговорити свої думки.
Та дуже важливо транслювати інформацію тому, хто може ті все слова та емоції направити в позитивне русло і допомогти вам змінити ситуацію на краще.
Я коуч і в моїй практиці були випадки, коли мене плутали с психологом чи психотерапевтом. І тоді я ввела за звичку на кожній первинній консультації чи на першій сесії ставити питання: ти знаєш чого хочеш і готовий діяти, змінювати ситуацію на краще чи лише поговорити?
Тішуся, що більшість тих, хто звертається цілеспрямовано шукає коуча, бо ж варто спочатку будувати світле майбутнє, тоді розбиратися з минулим. Протилежному випадку є ризики застрягти на роки в минулому, яке вже ніяк не впливає на майбутнє.
Тож, давайте поговоримо про основні допомагаючі професії. Маю надію, що ця публікація зробить внесок в розвиток культури ментальної гігієни в Україні.
Коли до мене приходять на первинну консультацію перед персональним коучингом, ми знайомимося і зазвичай я завжди розказую про те, чим коучинг відрізняється від психології, терапії, менторства чи консультації.
Терапія vs Коучинг
Терапія має справу з лікуванням болю, дисфункції та конфлікту всередині людини або в стосунках. Основна увага часто зосереджена на вирішенні труднощів, що виникли у минулому, які перешкоджають емоційному функціонуванню людини в сьогоденні, покращенні загального психологічного функціонування та поводженні з сьогоденням більш емоційно здоровими способами.
Коучинг зосереджується на тому, що є зараз і на майбутньому.
В коучинг йдуть ті, хто зосереджений на особистому чи професійному рості для досягнення конкретних дієвих результатів.
Акцент в коучингу робить на дії, на виконанні завдань, на підзвітності, адже жоден інсайт нічого не вартий, якщо немає змін на рівні дій.
Консультація VS Коучинг
Консультація підходить тим, хто шукає готових рішень. Консультації надають окремі особи чи організації. Підходи різні, та в цілому процес полягає в тому, що консультант діагностує проблему, призначає рішення та іноді займається впровадженням рішення.
Коучинг передбачає, що особа чи група осіб, яких коучать, здатні самостійно генерувати рішення.
Вірю, що ніхто окрім нас самих не знає, що буде для нас кращим. Моя задача як коуча, допомогти людині почути себе і знайти рішення всередині себе.
Менторство VS Коучинг
Ментор — це експерт, який дає поради і рекомендації на основі власного досвіду.
Менторство може комбінувати консультування і коучинг.
Процес коучингу не про поради чи консультування. Коуч допомагає коучі (той, кого коучать) зосереджуватися на визначенні і досягненні власних цілей, а також визначенні способів їх досягнення.
Навчання VS Коучинг
Програми навчання засновані на цілях, поставлених тренером або інструктором. Навчання також передбачає лінійний навчальний курс, який збігається зі встановленою навчальною програмою.
В процесі коучингу цілі встановлюються особою або командою, яка працює з коучем. Коуч йде за тим, кого коучить, підтримує на шляху до цілей, а також є підзвітним партнером, який допомагає довести почате до результату.
Тож, перш ніж звертатися до спеціаліста з допомагаючих професій, варто вирішити, ви готові брати 100% відповідальність за своє життя, приймати рішення і діяти, чи це поки не для вас і вам треба хтось, хто допоможе розібратися з минулим чи дасть готові рішення, який наступний крок вам краще робити в тій чи іншій ситуації.
У випадку, коли ви знаєте, чого хочете і готові діяти, готові нести відповідальність за свої рішення і дії – приходьте на персональний коучинг. Співпраця з коучем підвищує вашу особисту ефективність в рази.
Два рази на місяць я відправляю підписникам сайту лист з ідеями, практичними знаннями та рекомендаціями, які допомагають тримати в тонусі енергію, внутрішній спокій та особисту ефективність.