Як сформувати стабільну самооцінку та стати другом для себе

Років п’ять тому я усвідомила, що моя слабка ланка – нестабільна самооцінка. Сюди ж невпевненість у собі та думки про те, що мої проєкти і програми недостатньо хороші.

Я відмовлялася витрачати час на рефлексію, чому так сталося. Відповідь все одно приведе у дитинство, на яке не зможу вплинути. Я вибирала впливати на майбутнє. Вже через три роки навчання, допомоги наставників та щоденної роботи над собою побачила перші результати. Результати вплинули на всі сфери мого життя – на роботу, улюблену справу, відносини з близькими.

Цю публікацію можна було б назвати, як стати найкращим другом для себе і чому це важливо, але почнімо з бази та присвятимо кілька хвилин на те, щоб зрозуміти, що таке самооцінка, якою вона буває і як сформувати здорову самооцінку.

 

ЩО ТАКЕ САМООЦІНКА

 

Самооцінка – це те, що ми думаємо про себе, про свої особистісні та професійні якості. Це основа, на якій будується особистість людини.

Самооцінка впливає на всі сфери життя – на особисті та робочі відносини.

Самооцінка визначає:

  • як і чому ми обираємо ту чи іншу сферу самореалізації
  • як і чому ми обираємо того чи іншого партнера
  • чому ми робимо той чи інший вибір у житті
  • на який рівень результатів та досягнень ми можемо розраховувати у тій сфері, яку обрали
  • наскільки якісно будемо проживати кожен день

 

КОЛИ ФОРМУЄТЬСЯ САМООЦІНКА 

 

Деякі психологи стверджують, що самооцінка формується до 9 років. Дитина бачить поведінку батьків, яку сприймає як норму і як наслідок формує свої реакції на події та своє ставлення до себе.

Погодьтеся, наших батьків ніхто не вчив як любити себе і створювати гармонійні стосунки із собою та оточенням. Тому вони не навчили нас.

Завжди є вибір – звинувачувати минуле та жити в ролі жертви, або зробити максимум, щоб створити здорову самооцінку та навчитися керувати собою та своїм життям.

Що обираєш ти?

Коли говоримо про типи самооцінки, хтось виділяє три типи: завищену, занижену та адекватну.

Мені близька концепція Бориса Литвака, який виділяє два типи самооцінки – стабільну та нестабільну.

 

НЕСТАБІЛЬНА САМООЦІНКА

 

Нестабільна самооцінка – це коли наше ставлення себе залежить від подій, які відбуваються у нашому житті.

Людина з нестабільною самооцінкою ставлення себе, до свого життя, до свого оточення, до своїх досягнень постійно змінює, залежно від подій зовнішнього світу. Навіть дрібні проблеми та конфлікти можуть викликати серйозні переживання, внутрішні страждання та почуття “все пропало”.

Наприклад, дружина починає сильно хвилюватися, якщо чоловік протягом кількох годин не відповів на повідомлення. І починає не просто хвилюватися, а починає думати, що з нею щось не так – від недостатньо красива до недостатньо цікава.

Чоловіки з нестабільною самооцінкою часто змінюють ставлення до себе, до своїх здобутків і свого життя, якщо в оточенні з’являється, наприклад, колишній одногрупник, у якого краще авто, краще бізнес або красивіша дружина.

Людина з нестабільною самооцінкою постійно катається на психологічних гірках. Хтось покритикував – самооцінка пішла у мінус. Похвалили – перейшла у плюс. На роботі та в особистому житті багато стресу та занепокоєння, що негативно впливає на здоров’я – емоційне та фізичне.

 

СТАБІЛЬНА САМООЦІНКА

 

Стабільна самооцінка – це коли наше ставлення до себе, до свого життя, до своїх здобутків не залежить від подій, що відбуваються у зовнішньому світі.

Людина зі стабільною самооцінкою проявляє гнучкість, щоб орієнтуватися на світ, що постійно змінюються, але не пропускає всі події через своє “Я”. Це дозволяє бути спокійнішим усередині, розуміти свої інтереси і рухатися в напрямку своїх цілей.

Базова внутрішня установка людини зі стабільною самооцінкою – зі мною все ОК і це не потребує доказів.

Люди зі стабільною самооцінкою не роблять що-небудь, щоб справити враження або заслужити похвалу. У той час, люди з нестабільною самооцінкою вірять у те, що з ними щось не так і постійно прагнуть доводити, що вони варті любові, уваги, похвали та зізнання.

 

РЕАКЦІЯ НА ПОМИЛКИ НА НЕВДАЧІ

 

Людина зі стабільною самооцінкою знає свої сильні та слабкі сторони, дає собі право на помилку та приймає їх як досвід, без самокритики та самобичування.

Людина з нестабільною самооцінкою важко переживає невдачі, довго прокручує те, що сталося і часто відчуває провину за те, що зробив чи не зробив у минулому.

 

ЯК СФОРМУВАТИ СТАБІЛЬНУ САМООЦІНКУ?

 

Дозвольте почну з поганої новини. Немає чарівної пігулки від нездорової самооцінки.

Не складно здогадатися, скільки інструментів та технік я перепробувала, щоб навчитися тримати самооцінку в тонусі. Найефективніші я зібрала, запакувала і щедро ними ділюся на програмах персонального коучингу чи на зустрічах мастермайнд.

Так от, не можна швидко позбавитися всього, що ми накопичували з 3-річного віку, тому робота з самооцінкою – це тривалий і трепетний процес роботи на своїм мисленням і переконаннями.

Так, є техніки, які працюють швидко, можна відчути крила за спиною, отримати приплив сил та впевненості у собі, що чудово, але це дає тимчасовий ефект. Так само як зробити макіяж на проблемну шкіру. Фотографії будуть красиві, але опівночі карета перетвориться на гарбуз.

Я за довгострокові результати і тому обираю почати з основи та крок за кроком створювати стабільну самооцінку. В програмі персонального коучинигу кожне завдання доповнює попереднє – у результаті виходить цілісна картина –  що потрібно робити, щоб отримати та закріпити бажаний результат.

 

ЩО МОЖНА ЗРОБИТИ ДЛЯ ДОСЯГНЕННЯ СТАБІЛЬНОЇ САМООЦІНКИ ВЖЕ ЗАРАЗ

 

Почати можна з того, щоб краще пізнати себе.

Ті, хто нас виховував, сформували нашу норму. Норма це те, що ми бачили, що нам говорили, як реагували. Коли ми стаємо дорослими, ми цю норму відтворюємо.

Можу припустити, що майже кожен із нас органічно не переносить якусь звичку батьків чи манеру поведінки, але (з жахом) зауважує, що робить те саме.

 

ПОМІЧАЛИ?)

 

  1. Згадайте та напишіть список 20 якостей, які є у ваших батьків.
  2. Проаналізуйте список та виділіть якості та манери поведінки, які ви помічаєте у себе.

Ці програми можна і потрібно змінювати, якщо хочемо створити стабільну самооцінку.

 

РОБИМО ПІДСУМКИ

 

Так, це буде не просто, але воно того варте. Такий кайф любити, поважати і цінувати себе, бути для себе найкращим другом. Це про  жити в гармонії з собою і як наслідок – з оточенням.

Стабільна самооцінка дозволяє досягати класних результатів у улюбленій справі, роботі та особистому житті та найцінніше – насолоджуватися кожним днем.

З любов’ю, Ольга Рябушенко

Давайте працювати над вашою самооцінкою разом!

Персональний формат. 

Груповий формат. 

Приєднуйтесь.

 

Два рази на місяць я відправляю підписникам сайту лист з ідеями, практичними знаннями та рекомендаціями, які допомагають тримати в тонусі енергію, внутрішній спокій та особисту ефективність. 

Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.